foto1
foto1
foto1
foto1
foto1
Witamy na stronie Zespołu Szkół w Lipnie. Dziękujemy za odwiedzenie naszej witryny :-)

Szkoła Podstawowa w Lipnie

im. WOJSKA POLSKIEGO - ul.Powstańców Wlkp. 68, 64-111 Lipno, tel. 65 534 02 59, sp_lipno@o2.pl

IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia w tym roku obchodziliśmy w piątek 4 października. Jest to międzynarodowa akcja, która ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Już tydzień przed akcją uczniowie mieli okazję przypomnieć sobie tabliczkę dzięki rymowanym podpowiedziom - przykładom rozwieszonym na korytarzach szkoły oraz w świetlicy szkolnej. Wychowankowie z wielkim zaangażowaniem przepytywali się wzajemnie. Do egzaminu sprawdzającego jej znajomość przystąpili uczniowie z klas od III do VII. W każdej klasie uczniowie, którzy odpowiedzieli poprawnie na pytania zdobyli tytuł MT EXPERTA. Nasza szkoła ma nowych dziesięciu „Mistrzów Tabliczki Mnożenia”. Uczniowie, którzy nimi zostali, wykazali się doskonałą znajomością zasad mnożenia, rozwiązali przykłady w najkrótszym czasie.

Oto nasi mistrzowie:

IIIA – JULIA MIKOŁAJCZAK

IIIB – AGATA PELEC

IVA – DAWID OSSOWSKI

VA – MATEUSZ WYSOKIŃSKI

VB – OLIWIA DWORCZAK

VIA – JĘDRZEJ WOJCIECHOWSKI

VIB – STANISŁAW GORCZYCA

VIC – KAROLINA MIKOŁAJCZAK

VIIA – KAMIL SCHWARZ

VIIB – PRZEMYSŁAW SZYMANOWSKI

Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, pobudziły chęć zdrowej rywalizacji. Zabawa połączona z nauką wszystkim się podobała, powtórki działań przy okazji lekcji wychowania fizycznego pokazały, że znajomość zasad mnożenia przydaje się wszędzie, nie tylko podczas lekcji matematyki. Uczniowie również z wielkim zapałem przygotowywali się do egzaminu na „Mistrza Tabliczki Mnożenia” w świetlicy szkolnej, gdzie mieli okazję rozwiązywać przykładowe zadania. W tym dniu na lekcjach matematyki uczniowie rozwiązywali zadania z tabliczką mnożenia np. (domino matematyczne). Znajomość tabliczki mnożenia sprawdzili uczniowie klasy VIa wśród pracowników szkoły. Wszyscy nauczyciele oraz pracownicy obsługi z uśmiechem na twarzy przystąpili do egzaminu i zdali go na 6.

Akcja była udana, na pewno weźmiemy udział w kolejnym Światowym Dniu za rok.

                                                                                                                                       Joanna Cieślak

[FOTORELACJA]

mnozenie2019

Dnia 24 września klasy V a i V b wraz z opiekunkami, p. Katarzyną Kobielą, p. Eweliną Zajdel – Klarą, p. Olgą Jankowską i p. Anną Markiewicz udały się do Leszna na przedstawienie pt.: „Bogowie i Herosi. Opowieści Afrodyty” przygotowane przez aktorów Teatru Muzycznego Forte z Krakowa. Spektakl w formie musicalu pozwolił przenieść się uczestnikom w niezwykłe czasy mitologicznych bogów i herosów. Tajemnice starożytnych mitów aktorzy odkrywali za pomocą muzyki, tańca, śpiewu oraz gry światła i cieni.

Anna Markiewicz

Ewelina Zajdel - Klara

teatraniam

 

Dnia 6 października 2019r., uczennice naszej szkoły, na zaproszenie księdza Zbigniewa Dobronia, zaprezentowały swoje umiejętności taneczne podczas PARAFIADY w Gminnym Ośrodku Kultury w Lipnie. Wystąpiły cztery grupy wiekowe. Na początku zaprezentowały się najmłodsze tancerki z klasy 2 i 3, następnie swój kunszt taneczny pokazały uczennice klas 5 i 6, a na koniec zatańczyły uczennice klas 7. Wszystkie grupy zaprezentowały 9 różnych układów tanecznych. Nasze występy cieszyły się dużym zainteresowaniem i były nagradzane dużymi brawami, które były największą nagrodą za trud włożony w przygotowanie do występów i liczne treningi.

Wszystkim uczestniczkom serdecznie dziękuję za uświetnienie tego wydarzenia i zapraszam do dalszego doskonalenia swojego warsztatu tanecznego.

Kinga Stachowiak

[FOTORELACJA]

zbiniu

W naszej szkole odbył się pokaz zespołu mażoretek NUTKI Lipno prowadzony przez siostry - trenerki Małgorzatę Kujawę i Karolinę Prałat. W zespole trenują uczennice z naszej szkoły, które swym pokazem chciały zachęcić swoje koleżanki do trenowania razem z nimi. Trwają zapisy!

siostry

Przez cały miesiąc w naszej szkole przeprowadzana była akcja charytatywna „Okulary dla Afryki”.

III Ogólnopolską Zbiórkę Okularów zorganizowała Fundacja Okuliści dla Afryki oraz Okulus Plus. Uczniowie chętnie włączyli się w pomoc dla mieszkańców Czarnego Lądu. Zebraliśmy 278 par okularów.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się do akcji i zachęcamy do udziału w kolejnych. Już niedługo odbędzie się akcja „Jabłuszko”, a w listopadzie będziemy zbierać opatrunki.

Anna Markiewicz

Ewelina Zajdel - Klara

okulary

Rozkład jazdy na czas zamknięcia drogi w Targowisku

PRZYWOZY

Autobus 1 Ł. C.

6.50 Lipno- Żakowo- Górka Duch - Targowisko - Górka Duchowna - Żakowo - Lipno (szkoła)

7.30 Lipno - Wydorowo- Radomicko - Lipno 

7.55 Lipno - Żakowo - Górka Duchowna – Targowisko (SP i Przedszkole) - Górka Duchowna – Żakowo – Lipno – Radomicko - Lipno 

Autobus 2  T. K.

6.50 Lipno  - Mórkowo - Lipno

7.05 Lipno – Smyczyna - Mórkowo- Lipno

7.25 Lipno  - Huby

7.40 Lipno – Klonówiec - Goniembice - Lipno

ROZWOZY

Środa

Autobus 1 Ł. C.

13.35 - Wydorowo - Radomicko - Lipno - Żakowo - Górka Duchowna -Targowisko - Górka Duchowna - Żakowo - Lipno

15.25 Lipno - Huby - Wydorowo - Radomicko - Lipno

Autobus 2 T.K.

dodatkowo o 15.25

 Lipno - Smyczyna - Mórkowo- Lipno - Żakowo - Górka Duchowna – Targowisko - Górka Duchowna - Żakowo - Lipno ( zabiera uczniów z Górki Duchownej i Targowiska)

Podobnie jest w czwartek tylko Pani T.K. (Autobus 2) o 15.25 pojedzie bezpośrednio  z Lipna do Górki Duchownej, Targowiska, gdyż nie ma kursu o 15.25 do Smyczyny i Mórkowa a Pani Ł. C. (Autobus 1) Huby, Wydorowo i Radomicko

Piątek

Autobus 1 Ł.C.

12.40 - Lipno - Wydorowo – Radomicko – Lipno – Żakowo – Górka Duchowna - Targowisko- i powrót

14.25 - Lipno - Huby - Wydorowo - Radomicko

Autobus 2 T.K.

12.40 - Smyczyna - Mórkowo - Huby- Lipno

13.35- Smyczyna - Mórkowo - Lipno

14.25 - Mórkowo - Lipno- Żakowo - Górka Duchowna- Targowisko -i powrót 

Poniedziałek

Autobus 1

14.30- Lipno - Wydorowo - Radomicko - Lipno

15.25 - Lipno - Żakowo- Górka Duchowna - Targowisko - i powrót

 Autobus 2 

14.30 Lipno - Smyczyna - Mórkowo - Lipno - Żakowo - Górka Duchowna - Targowisko i powrót 

15.25 Lipno - Huby - Radomicko - Lipno 

W Szkole Podstawowej Zespołu Szkół w Lipnie od czterech lat działa Klub Młodego Odkrywcy "Ciekawi Świata" pod opieką pani Izabeli Kaczmarek i Katarzyny Frach. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu tych nauczycielek oraz wsparciu pana Dariusza Bojka z Zespołu Szkół Technicznych – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Lesznie jako Partnera Regionalnego Centrum Nauki Kopernik, w nagrodę w dniach 26 -27 września 2019r. zawitał u nas NAUKOBUS. Na ten czas cała placówka zamieniła się w Szkołę Młodych Naukowców.

Mobilna wystawa z eksponatami, które można dotknąć i przetestować, to sposób na dotarcie do uczniów z wsi, miast i miasteczek, gdzie dostęp do atrakcyjnych form edukacji jest utrudniony.

Z dala od szkolnej tablicy i kredowego pyłu młodzi odkrywcy ze wszystkich szkół i przedszkoli Gminy Lipno, ze Szkoły Podstawowej z Bronikowa, zaproszeni goście z Urzędu Gminy Lipno z wójtem Łukaszem Litką na czele, rodzice i pracownicy szkoły dowiedzieli się, jak powstaje film, na czym polega dowód na istnienie Pitagorasa, spróbowali również oszukać swoje zmysły. Na wystawie zobaczyli m.in. kulę plazmową, dowiedzieli się jak zbudowana jest skocznia narciarska oraz sprawdzili swoje siły w rozwiązaniu wielu zagadek, a to wszystko pod okiem animatorów z warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, którzy pomagali wszystkim rozpalić naukowe pasje. Niejeden wynik eksperymentu wprawiał w zdumienie. Niejednokrotnie wywoływał salwy śmiechu, a co najważniejsze wzbudzał ciekawość.

Wizyta Naukobusa z CNK z Warszawy trwała dwa dni, a w naszej szkole działo się naprawdę wiele. Przez wystawę przewinęło się ok.900 osób i dla każdego było coś miłego.

Gościliśmy stoisko ZST CKZiU z Leszna, które w ramach projektu KMO przygotowało drukarki 3D, roboty, prezentacje prac Kółka Mechatronicznego, majsterkowanie przy pomocy wózka młodego konstruktora i przeprowadziło doświadczenia z ciekłym azotem.

Zaprzyjaźniony KMO z II LO z Leszna prowadził warsztaty chemiczne, na których można było dowiedzieć się co to jest PH, zobaczyć ognistego smoka, stworzyć sztuczną krew i zaznajomić się z magicznym płynem.

Policjant z wydziału kryminalistycznego brał odciski palców i ciekawie opowiadał o swojej pracy. Strażacy z OSP z Lipna uczyli dzieci i młodzież jak udzielać pierwszej pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach. Pszczelarze z Lipna w ciekawy sposób zaznajomili nas z życiem i pracą pszczół, a baloniarze z Aeroklubu leszczyńskiego zabrali nas w podniebny lot swoimi opowieściami.

Odkrywaliśmy świat różnymi zmysłami w sali zabaw sensorycznych i urządziliśmy nie lada koncert na Bum Bum Rurkach. Wielu z nas zamknęło się w pokoju zagadek i szukało klucza, aby z niego wyjść. A niektórzy zgłębiali wiedzę biologiczną i przyrodniczą rozpoznając zboża, czy liście, a także obserwując świat „pod lupą”, a także biorąc udział w pokazach chemicznych przygotowanych przez zespół uczniów z klas ósmych.

Również nie mogło w tym dniu zabraknąć stanowiska KMO „Ciekawi Świata” z naszej szkoły, gdzie w roli ekspertów debiut mieli członkowie klubu z klasy IIIb i IIb. Niech żałują ci, którzy nie byli lub nie skorzystali z tych wszystkich atrakcji.

A kto nasycił się wiedzą naukową mógł odpocząć i posilić się pysznymi ciastami w kawiarence przygotowanej przez Radę Rodziców.

Były to niesamowite dni, które pozostaną jeszcze długo w pamięci wszystkich i które jeszcze długo będziemy wspominać. A na koniec należy dodać, że CNK z Warszawy podarowało naszej szkole pomoc naukową "Moduł woda",wartą 860zł, którą będziemy wykorzystywać na KMO i lekcjach przyrody i biologii. Bardzo dziękujemy!

Również ogromne podziękowania ślemy wszystkim zaangażowanym w przyjęcie wystawy mobilnej NAUKOBUS.

Izabela Kaczmarek

[FOTORELACJA]

nauka2019

OJ, DZIAŁO SIĘ, DZIAŁO!!!

nauka22019

 

 

PISALI O NAS NA WIELU PORTALACH INTERNETOWYCH:

 

http://elka.pl/content/view/94680/80/

https://leszno.naszemiasto.pl/naukobus-odwiedzil-szkole-w-lipnie-ponad-900-osob-na/ar/c1-7362897

http://nowa.tvml.pl/naukobus-z-centrum-nauki-kopernik-w-lipnie/

Czy można zrobić coś dobrego dla naszej planety? Można! W piątek, 20 września uczniowie naszej szkoły biorąc udział w ogólnopolskiej akcji "Sprzątanie świata" wzięli się do roboty i usunęli śmieci zalegające w naszej okolicy. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu uczniów nazbieraliśmy wiele worków pełnych odpadów. Tegoroczne działania uświadomiły uczniom, że porzucone szklane i plastikowe butelki, foliowe torby i opakowania po produktach spożywczych, stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla naszego środowiska. Uczniowie klas pierwszych zasadzili przed szkołą kolejne już krzewy, które nie tylko upiększają naszą okolicę. A uczniowie klas II i III wykonali plakaty zachęcające wszystkich do szanowania i dbania o naszą planetę. Praca na rzecz ochrony środowiska trwa w naszej szkole przez cały rok – segregujemy śmieci, zbieramy baterie, mamy zbiórki makulatury.

Dziękujemy uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!

smieci2019

Witamy po przerwie wakacyjnej! To my członkowie Klubu Młodego Odkrywcy. Rozrastamy się, ponieważ do 20 klubowiczów dołączyła kolejna ekipa i jest nas w tym roku szkolnym aż 41 członków.

Jak zwykle na naszych zajęciach jest wesoło i naukowo. Do tej pory sprawdziliśmy kiedy balony pękają, a kiedy nie. Przechodziliśmy przez kartkę formatu A4, rozwiązywaliśmy niesamowitą zagadkę budowlaną i polecieliśmy w kosmos zbudowanymi przez nas rakietami napędzanymi powietrzem z butelki.

Chcecie poeksperymentować z nami, to zapraszamy 26 i 27 września na stoisko Klubu Młodego Odkrywcy już od godz. 8.15 do sali 24. Przybywajcie!

Klubowicze wraz z opiekunami: K.Frach, I.Kaczmarek

[FOTORELACJA]

kmo12019

W sobotę, 14 września 2019r., na hipodromie w Racocie odbyła się XXVI edycja Biegu Olimpijskiego. W zawodach wzięło udział kilkuset biegaczy w różnym wieku. Wśród startujących nie zabrakło głównego organizatora i pomysłodawcy zawodów posła RP Wojciecha Ziemniaka. Bieg miał charakter rekreacyjny i liczyła się jego idea. Najlepszym biegaczem okazał się Krzysztof Szymanowski. Drugie miejsce zajął Piotr Mikołajczyk, a trzeci był Daniel Bosy.

Na biegu nie zabrakło ekipy z Zespołu Szkół w Lipnie, którza pod wodzą pani Kingi Stachowiak i pana Dariusza Podgórskiego, pokonała cały dystans z uśmiechami na twarzy. Wszystkim towarzyszyła dobra pogoda i super zabawa.

[FOTORELACJA]

biegiracot2019

Rewelacyjnie wypadła reprezentacja Polski czyli uczniowie Zespołu Szkół w Lipnie - Szkoły Podstawowej w Lipnie i jednocześnie zawodnicy UKS-u Roszada Lipno w I edycji Pucharu Świata Szkół Podstawowych rozgrywanych w Chianciano Terme we Włoszech (Toskania) w terminie 5-8.09.2019r.

W grze błyskawicznej drużyna w składzie: MATEUSZ WYSOKIŃSKI, ZOFIA WIDEŁ i ANTONINA WIDEŁ, wywalczyła III miejsce, ustępując miejsca tylko drużynie z Rosji i Włoch.

W grze aktywnej mimo zaciętej walki zajęli IV miejsce tuż za Rosją, Włochami i Holandią.

Ogromne GRATULACJE!!!

roszada

 

Jak to zwykle bywa, tegoroczne wakacje znów okazały się za krótkie. I choć dziwnym trafem, pędzący niczym ekspres, czas lata i błogiego lenistwa zwolnił, ustępując ponownie miejsca rytmowi szkolnemu, na korytarzach Szkoły Podstawowej w Lipnie nie brakło wesołego harmidru i podekscytowanych uśmiechów. Wypoczęci, rozszczebiotani uczniowie zebrali się na dziedzińcu przed szkołą.

Gwar momentalnie ucichł, kiedy 2 września, o godzinie 9:00 rozpoczęła się uroczystość inaugurująca nowy rok szkolny 2019/2020.

Nowy rok szkolny, to nowe nadzieje, nowy rozsądek, edukacyjne i wychowawcze plany i oczekiwania. Możemy mnożyć to, co jest nowe przed nami. Jednak data 1 września nie zawsze jest związana z nadzieją na lepsze… Pamiętamy, że 80 lat temu cywilizowany świat nie zdał egzaminu z wolności i miłości. Rozpętał okrutną wojnę, która pochłonęła ogromną liczbę ludzkich istnień. Nie chcemy, aby taki scenariusz kiedykolwiek w historii się powtórzył. Być może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w znacznej mierze zależy to od nas i od tego, co uczynimy tutaj i teraz. O tych tragicznych wydarzeniach przypomnieli wszystkim uczniowie starszych klas.

Następnie zabrała głos Pani dyrektor Aldona Ginter, która serdecznie przywitała uczniów i życzyła im mnóstwa sukcesów oraz wytrwałości w zdobywaniu wiedzy.

Na apelu nie zabrakło onieśmielonych pierwszoklasistów i jeszcze bardziej zdenerwowanych i zestresowanych rodziców, ale po ciepłym powitaniu ze strony pani dyrektor, twarze młodych uczniów wyraźnie się odprężyły. Uczniowie z ciekawością przysłuchiwali się kierowanym do nich słowom i po raz pierwszy spotkali się ze swoimi wychowawczyniami.

Po krótkim apelu wszyscy uczniowie udali się do klas, aby odebrać nowe plany lekcji i porozmawiać z wychowawcami, by parę chwil później wybiec ze szkoły i cieszyć się ostatnim dniem bez dźwięku lekcyjnego dzwonka.

Z okazji pierwszego dzwonka wszystkim naszym uczniom, i tym starszym, i tym najmłodszym, życzymy oczywiście jak najlepszych ocen w nowym roku szkolnym, ale przede wszystkim radości z nauki i odkrywania swoich pasji oraz talentów.

FOTORELACJA

witajszkolo2019

logo ko

 

 

Szanowni Państwo,

Dyrektorzy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych,

Nauczyciele,

Rodzice, Uczniowie, przedstawiciele organów prowadzących

 

Wojewoda Wielkopolski i Wielkopolski Kurator Oświaty serdecznie zapraszają do udziału w Wielkopolskim Okrągłym Stole Edukacyjnym w dniu 4 września 2019 r. w godzinach od 12.00 do 15.30, w siedzibie Polskiej Akademii Nauk Oddział w Poznaniu, ul. Wieniawskiego 17/19.

Celem debaty będzie wypracowanie przez uczestników konstruktywnych wniosków, które mogą posłużyć decydentom w doskonaleniu systemu edukacji. Przypominamy, że organizacja Wojewódzkich Okrągłych Stołów Edukacyjnych jest jednym z postulatów zgłoszonych podczas obrad Ogólnopolskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego i poparta przez Prezesa Rady Ministrów Pana Premiera Mateusza Morawieckiego. Ważnym elementem tego przedsięwzięcia jest udział przedstawicieli rodziców, uczniów, nauczycieli, samorządów terytorialnych, organów prowadzących, stowarzyszeń oraz innych instytucji związanych z oświatą. Ze względu na ograniczenia czasowe debaty, planowana liczba uczestników 50-60 osób. Tematyka obrad będzie koncentrowała się wokół następujących aspektów edukacji:

- „Nauczyciel w systemie edukacji”,

- „Jakość w systemie edukacji”,

- „Nowoczesna szkoła”,

- „Uczeń w systemie edukacji”,

- „Rodzice w systemie edukacji”

Prosimy o merytoryczne przygotowanie się do udziału w dyskusji i przedstawienia propozycji wniosków.       

Gotowość udziału w debacie mogą Państwo zgłaszać poprzez wypełnienie formularza on-line dostępnego pod adresemhttp://wre.ko.poznan.pl/debata/

Spośród kandydatów zostaną losowo wybrani uczestnicy obrad Wielkopolskiego Okrągłego Stołu Edukacyjnego, których powiadomimy, drogą e-mailową lub telefonicznie (zgodnie ze wskazanym adresem). W spotkaniu wezmą również udział przedstawiciele lokalnych mediów.

         W dniach 21 i 22 sierpnia 2019r. w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyło się szkolenie trenerów partnerów regionalnych programu KMO. Objęło ono 12 osób, wśród których znalazła się pani Izabela Kaczmarek trener i opiekun KMO w Zespole Szkół w Lipnie, pani Anna Władkowska nauczycielka z II LO w Lesznie i pan Dariusz Bojek wicedyrektor i partner regionalny programu KMO z ZST CKZiU w Lesznie.
Były to niezwykle intensywne dni pracy spędzone wśród bardzo aktywnych, zakręconych i pełnych energii nauczycieli. Zanurzyliśmy się w eksperymentach, przeszliśmy przez metodę badawczą, podyskutowaliśmy, jakie ma elementy, jak można je wprowadzać na różnych etapach edukacji i w jakich formach. Zaplanowaliśmy działania rok szkolny 2019 / 2020 oraz działania na VIII Forum KMO.


         Myślę, że wiele działań będziemy mogli wprowadzić w naszym szkolnym Klubie Młodego Odkrywcy „Ciekawi Świata”, który ruszy pełną parą już we wrześniu, a już wkrótce odbędzie się konferencja dla dyrektorów szkół miasta Leszna i powiatu leszczyńskiego oraz warsztaty dla nauczycieli, którzy chcieliby dołączyć do grona opiekunów KMO i prowadzić  je w swoich szkołach.


Izabela Kaczmarek

trenerka kmo

Copyright © 2019 SP LIPNO Rights Reserved.